Problem wolnego dostępu do Internetu dotyka wielu internautów. Czasami wynika to z lokalizacji o słabych możliwościach technicznych na dostarczenie szybkiej transmisji danych, winy operatora dostarczającego usługę lub po prostu samego użytkownika, a dokładniej jego komputera.

Od razu chcielibyśmy podkreślić, że nie będziemy polecać żadnych programów, o wątpliwej efektywności, przyspieszających Internet lub komputer, a jedynie pomożemy zmienić niektóre ustawienia systemu. Zaznaczamy, że zabieg ten działa w systemach Windows, nie w każdym przypadku może polepszyć szybkość naszego łącza internetowego, lecz z pewnością nie spowoduje problemów w pracy komputera.

 

System operacyjny Windows począwszy od wersji XP posiada mechanizm QoS ( z ang. Quality of Service), czyli zarządzanie jakością usług, która polega na ograniczaniu przepustowości łącza internetowego na potrzeby procesów i usług systemowych kosztem aplikacji i programów, z których korzysta użytkownik. Naszym celem jest wyłączenie tego ograniczenia i uwolnienie całej przepustowości łącza na nasze potrzeby.

Krok 1:

uruchamiamy Wierz Poleceń komendą „uruchom” wpisaną w Pasek Wyszukiwania w Menu Start lub w przypadku Windows 8 lub Windows 8.1 skrótem klawiszowym naciskając klawisze Logo Windows + r.

Krok 2:

w Wierszu Poleceń wpisujemy komendę „gpedit.msc” i zatwierdzamy.

gpedit-msc

Krok 3:

następnie wchodzimy w Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Sieć > Harmonogram pakietów QoS > Ogranicz rezerwowalną przepustowość.

Należy zaznaczyć opcję Włączone, a poniżej limit przepustowości ustawić na 0% i zatwierdzić klikając Zastosuj, a następnie OK. Gdy pozostawimy Nieskonfigurowane lub Wyłączone system używa wartości domyślnej – 80% przepustowości połączenia.

windows-qos

Jeśli okazało się, że ograniczenie przepustowości łącza mieliśmy włączone i ustawione na wartość zero, to niestety nie polepszymy jakości naszego połączenie z Internetem.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak polecić wykonanie speed testu na naszej stronie głównej i życzyć wysokich wyników.

4 Responses to Wolny Internet? Sprawdź czy Windows nie granicza przepustowości łącza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.