Czy twoja sieć WiFi w domu lub firmie jest zabezpieczona? Sprawdź to! Włączenie zabezpieczeń jest bardzo proste, nic nie kosztuje i zajmuje kilka minut, a niesie wiele korzyści.

Pierwsze to bezpieczeństwo Twoich haseł, kont bankowych, e-maili, dokumentów firmowych i plików takich jak zdjęcia, muzyka i filmy. Będziesz miał pewność, że sąsiedzi po cichu nie korzystają z Twojego łącza, a internet będzie działał szybko. Jeśli masz wrażenie, że internet działa wolno, przeprowadź krótki test łącza i przekonaj się z jaką prędkością możesz wysyłać i pobierać dane z internetu.

 

Sieć WiFi to komfort i wygoda, ale należy zadbać o jej bezpieczeństwo. Poniżej prezentujemy kilka kroków jak skutecznie zabezpieczyć bezprzewodową sieć domową.

Podstawy bezpiecznego WiFi

1. Szyfrowanie danych

Włączenie szyfrowania danych za pomocą mechanizmu WPA2 to najważniejsza czynność jaką należy przeprowadzić. Większość urządzeń na rynku wspiera szyfrowanie WPA2. Jeśli nasz router niestety nie posiada takiej opcji, np Livebox TP, zaleca się włączenie WPA, które również jest bardzo dobrym zabezpieczeniem. W żadnym wypadku nie ustawiamy szyfrowania WEP! Jest to na tyle słaby mechanizm szyfrujący, że do złamania klucza wystarczy chwila, niezależnie od długości ustawionego hasła.

2. Silne hasło dostępu do sieci

Hasło do naszej sieci powinno być długie, minimalnie 12 znaków. Zaleca się aby złożone było z liter dużych i małych, cyfr i znaków specjalnych. Najlepiej, żeby składało się z wyrazów wymyślonych. Dzisiejsze metody łamania haseł WiFi polegają na sprawdzaniu metodą siłową wszystkich słów ze sporządzonego wcześniej słownika. Hasło podobne do tego mKo1!nJi2@bHu3#vGy4$ jest praktycznie nie do złamania.

3. Zmiana nazwy sieci

Istotnym elementem bezpiecznego WiFi jest nazwa sieci SSID. Najczęściej ustawiana jest przez producenta wskazując na jego nazwę lub nazwę urządzenia. Zalecamy zmianę SSID na taką, która nie znaczy nic konkretnego i nie identyfikuje w żaden sposób właściciela sieci.

Dodatkowe czynności zwiększające bezpieczeństwo WiFi (zalecane w firmowych sieciach bezprzewodowych)

4. Wyłączenie rozgłaszania SSID

Wyłączenie rozgłaszania SSID dodatkowo zabezpiecza sieć. W przypadku próby złamania zabezpieczeń WiFi zmusza do utworzenia specjalnych tabel dedykowanych do naszej sieci. Jest niestety trochę uciążliwe jeśli podłączamy nowe urządzenie, laptopa czy telefon, ponieważ nowe połączenie sieciowe trzeba konfigurować ręcznie.

5. Filtrowanie adresów MAC

Włączona filtracja adresów MAC kart sieciowych utrudnia intruzowi dostęp do sieci. Jest trochę niewygodna podobnie jak wyłączenie rozgłaszania SSID, ponieważ każdy adres MAC karty nowego urządzenia musi zostać dodany do białej listy w routerze.

6. Zmiana hasła logowania na routerze

Zmiana hasła potrzebnego do zalogowania się do routera jest dobrze widziana. Podobnie jak ustawienie w opcjach urządzenia “zarządzanie tylko przez kabel” może zaoszczędzić sporo kłopotów. Uniemożliwi to dostęp do access point’a drogą radiową osobom niepowołanym i zmianę ustawień naszej sieci.

 

 

Sprawdź jak krok po kroku zabezpieczyć WiFi w Livebox TP?

One Response to Bezpieczne Wi-Fi, czyli jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową

  • Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Znalazlam w necie dobry sposob na odchudzanie, wpiszcie sobie w youtube – xxally radzi spalanie tluszczu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.