Na pewno nie raz zastanawiałeś się jak szybki jest Twój internet. Ciekawiło Cię jak szybko pobierzesz film, muzykę, zdjęcia czy programy. Czasami komfortowo i płynnie korzystałeś ze Skype lub YouTube’a, a czasami długo musiałeś czekać na załadowanie się stron.

Warto jest od czasu do czasu sprawdzić prędkość łącza internetowego, aby dowiedzieć się czy jest ona zgodna z prędkością zawartą na umowie z dostawcą internetu.

Jeśli interesuje Cię jak szybkie jest Twoje łącze, zapraszam do dalszego czytania. Opiszę kilka sposobów jak to sprawdzić.

 

Test łącza na stronie WWW

Najszybszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie prędkości łącza internetowego jest przeprowadzenie testu na naszej stronie głównej speedometer.pl lub na innych podobnych stronach.

Test jest bardzo szybki i ogranicza się zaledwie do kliknięcia w przycisk rozpoczynający pomiar.

Na początku zostaje zmierzona wartość PING czyli opóźnienia na łączu. Podawana jest w “ms” – milisekundach – im mniej tym lepiej.

Następnie podczas wykonywania pomiaru prędkości serwer wysyła w kierunku Twojego komputera plik i mierzy jak szybko takowy plik zostanie pobrany. W ten sposób określa się prędkość pobierania czyli download.

Później pobrany plik zostaje wysłany z Twojego komputera do serwera i następuje pomiar prędkości wysyłania czyli upload.

Wyniki przedstawione są w megabitach na sekundę – Mbit/s. Istotne jest, aby podczas testu wyłączone były aplikacje obciążające łącze internetowe, np programy p2p.

Plik użyty do pomiarów to nic innego jak obraz w formacie .jpg o wielkości ponad 30 MB. Jeśli chcesz możesz go zobaczyć pod tym adresem.

 

Pobranie pliku, np programu ze strony WWW

Inny sposób w jaki możemy poznać prędkość naszego łącza, potocznie mówiąc jak szybki jest nasz internet, to pobranie ze strony jakiegoś pliku lub programu. Po kliknięciu wybranego przez nas obiektu otworzy się nowe okno przeglądarki, w którym podana będzie aktualna prędkość oraz postęp pobierania. W tym przypadku download będzie najczęściej podany w kilobajtach na s. – kB/s lub megabajtach na s. – MB/s.

 

Pobranie pliku przez sieć BitTorrent

Korzystając z tego sposobu możemy maksymalnie wykorzystać nasze łącze internetowe. Obciążenie może dojść do tego stopnia, że w czasie pobierania pliku korzystanie z internetu będzie bardzo uciążliwe, ale w ten sposób zobaczymy maksymalną prędkość pobierania danych z internetu.

Co będziemy potrzebować i jak to działa?

Do testu potrzebny będzie klient sieci BitTorrent np uTorrent oraz plik torrent np obraz darmowej dystrybucji linuxa Ubuntu. Pobieramy program, plik i uruchamiamy go.

Pobieranie plików przez sieć BitTorrent działa na podstawie udostępniania i pobierania materiałów z komputerów podłączonych do jednej sieci. Pobierając ww obraz Ubuntu połączymy się z wieloma komputerami, które wyślą do nas kawałek pliku i w ten sposób otrzymamy całość. Każdy komputer wysyłać będzie dane z prędkością załóżmy 50 kB/s. Jeśli połączymy się z setką takich komputerów to sumaryczna prędkość pobierania będzie równa 100 x 50kB/s = 5000 kB/s = 5 MB/s.

W dolnej części okna programu wyświetlana jest aktualna prędkość pobierania. Jeśli ukaże się nam powyższy przykładowy wynik możemy cieszyć się megaszybkim internetem. Jeśli posiadane przez nas łącze jest wolniejsze, wynik będzie odpowiednio mniejszy.

One Response to Jak sprawdzić szybkość internetu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.