Odkryta niedawno dziura w oprogramowaniu popularnych w Polsce routerach WiFi umożliwia uzyskanie hasła administratora i przekierowanie użytkownika na dowolną stronę WWW poprzez zmianę adresów DNS. W ten sposób hakerzy mogą nas podsłuchiwać i odesłać do strony podszywającej się pod stronę internetową banku. Zagrożonych może być aż 1,2 mln internautów korzystających min. ze sprzętu firm TP-Link, Pentagram czy AirLive.

Problem dotyczy routerów “dostępnych” z internetu. Jeśli Twój sprzęt jest podatny na ataki, wykonaj dwie proste czynności i zabezpiecz go.

 

Orange Polska pod tym adresem udostępniła bezpłatne narzędzie sprawdzające podatność routera na atak. Jeśli po wykonaniu testu bezpieczeństwa okaże się, że Twój sprzęt jest niezabezpieczony, pierwsze co możesz zrobić to wyłączyć w routerze opcję zdalnego zarządzania. Wtedy interfejs administracyjny będzie niedostępny z poza sieci lokalnej.

Możesz także na stałe zapisać w komputerze bezpieczne adresy DNS, które uzyskasz od dostawcy internetu. W Windows 8 zrobisz to wchodząc w Panel sterowania > Sieć i Internet > Centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienie karty sieciowej > Właściwości karty sieciowej >Protokół internetowy w wersji 4 >Użyj następujących adresów serwerów DNS.

ipv4-conf

One Response to Luka w routerach WiFi – sprawdź czy Twój sprzęt jest podatny na ataki

  • I see you don’t monetize speedometer.pl, don’t waste your traffic, you
    can earn extra bucks every month with new monetization method.
    This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.