Wyszukiwarka Google to chyba najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie, no może za wyjątkiem niektórych nieco mniej demokratycznych od Naszej Ojczyzny państw jak np. Korea Północna czy Iran. Zapewne każdy choć raz z niej korzystał. Mechanizm wyszukiwanie jest wyjątkowo dobry i skuteczny, a wyniki mają wysoki współczynnik trafności jeśli taki istnieje. W zasadzie niczego nie brakuje – google.pl, fraza i już mamy to czego szukamy. Istnieją jednak tricki, które sprecyzują nasze wyniki wyszukiwania do maksimum, a kiedy nabierzemy nowych nawyków, korzystanie z Google wejdzie na wyższy poziom.

Są to tak zwane operatory wyszukiwania pozwalające zawęzić wyniki zwracane przez Google. Można je dowolnie łączyć jeszcze bardziej precyzując zapytanie. Poniżej przedstawiamy przykłady operatorów zaawansowanego wyszukiwania wraz z krótkim opisem. Należy pamiętać, żeby pomiędzy operatorem, a wyrazem następującym po nim nie było spacji.

Operator cudzysłów “szukana fraza” – wpisując szukaną frazę w cudzysłów, Google zwróci wyniki zawierające dokładnie takie samo ułożenie znaków. Użyj tego operatora gdy szukasz konkretnego słowa lub wyrażenia, np. tekstu piosenki czy numeru telefonu.

Operator site: – pokaże wyniki z określonych witryn bądź domen internetowych. Jeśli przykładowo chcesz sprzedać samochód i domyślasz się, że wzór umowy jest na Chomiku, wpisz w Google umowa sprzedaży samochodu site:chomikuj.pl, a Google pokaże wyniki tylko ze strony chomikuj.pl.

Operator minus -fraza – wykluczy wszystkie wyniki zawierające daną frazę. Możesz połączyć operator minus  z operatorem site:, np. umowa sprzedaży samochodu -site:chomikuj.pl. W ten sposób w wynikach nie znajdziesz adresów w tym przypadku do strony chomikuj.pl.

Operator filetype: – wyszukuje strony, na których znajdują się pliki z konkretnym rozszerzeniem. umowa sprzedaży samochodu filetype:pdf pokaże witryny z dokumentami w formacie PDF.

Operator link: – szuka stron internetowych zawierających link do konkretnej strony. link:google.pl wyświetli strony, na których znajduje się link do polskiej wersji Google.

Operator related: – dzięki niemu znajdziesz witryny podobne do adresu, który już znasz. related:speedometer.pl pokaże inne strony testujące łącze internetowe.

Operator gwiazdka * – wypełnianie luk. Użyj go jeśli nie pamiętasz fragmentu tekstu “napalony jak szczerbaty na *”.

Operator cache: – zobacz jak wyglądała strona podczas ostatniego indeksowania przez Google. Przydaje się również jeśli nagle strona przestaje działać, a na niej był potrzebny numer telefonu lub adres.

Operator intitle: – Google ograniczy wyniki wyszukiwania do stron zawierających w tytule dany wyraz. Np. intitle:euro 2016 pokaże strony zawierające zapytanie o Euro 2016 w tytule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.