Problem wolnego dostępu do Internetu dotyka wielu internautów. Czasami wynika to z lokalizacji o słabych możliwościach technicznych na dostarczenie szybkiej transmisji danych, winy operatora dostarczającego usługę lub po prostu samego użytkownika, a dokładniej jego komputera.

Od razu chcielibyśmy podkreślić, że nie będziemy polecać żadnych programów, o wątpliwej efektywności, przyspieszających Internet lub komputer, a jedynie pomożemy zmienić niektóre ustawienia systemu. Zaznaczamy, że zabieg ten działa w systemach Windows, nie w każdym przypadku może polepszyć szybkość naszego łącza internetowego, lecz z pewnością nie spowoduje problemów w pracy komputera.

 

System operacyjny Windows począwszy od wersji XP posiada mechanizm QoS ( z ang. Quality of Service), czyli zarządzanie jakością usług, która polega na ograniczaniu przepustowości łącza internetowego na potrzeby procesów i usług systemowych kosztem aplikacji i programów, z których korzysta użytkownik. Naszym celem jest wyłączenie tego ograniczenia i uwolnienie całej przepustowości łącza na nasze potrzeby.

Krok 1:

uruchamiamy Wierz Poleceń komendą “uruchom” wpisaną w Pasek Wyszukiwania w Menu Start lub w przypadku Windows 8 lub Windows 8.1 skrótem klawiszowym naciskając klawisze Logo Windows + r.

Krok 2:

w Wierszu Poleceń wpisujemy komendę “gpedit.msc” i zatwierdzamy.

gpedit-msc

Krok 3:

następnie wchodzimy w Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Sieć > Harmonogram pakietów QoS > Ogranicz rezerwowalną przepustowość.

Należy zaznaczyć opcję Włączone, a poniżej limit przepustowości ustawić na 0% i zatwierdzić klikając Zastosuj, a następnie OK. Gdy pozostawimy Nieskonfigurowane lub Wyłączone system używa wartości domyślnej – 80% przepustowości połączenia.

windows-qos

Jeśli okazało się, że ograniczenie przepustowości łącza mieliśmy włączone i ustawione na wartość zero, to niestety nie polepszymy jakości naszego połączenie z Internetem.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak polecić wykonanie speed testu na naszej stronie głównej i życzyć wysokich wyników.

5 Responses to Wolny Internet? Sprawdź czy Windows nie granicza przepustowości łącza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.