Ten kto często bywa poza domem i potrzebuje mieć zdalny dostęp do swojego komputera, powinien zainteresować się programem TeamViewer. Szczególnie jeśli z programu będzie korzystał z wyłączeniem zastosowań komercyjnych gdyż TeamViewer w takim przypadku jest całkowicie darmowy. TeamViewer jest także idealny dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują pomocy zdalnej. Wspiera systemy operacyjne Windows, Mac OS X oraz Linux, a dodatkowo producent udostępnia aplikację na urządzenia mobilne ze środowiskiem Android, iOS, Windows Phone 8, Windows 8RT, za pomocą której uzyskujemy dostęp do komputera z zainstalowanym już programem.

 

Instalacja TeamViewer’a jest dziecinnie prosta. Wystarczy pobrać program z oficjalnej strony, uruchomić instalator, utworzyć konto TeamViewer i korzystać. Do prawidłowego działania nie wymaga dodatkowej konfiguracji innych urządzeń sieciowych (np. routera), a sam zdalny pulpit działa przyzwoicie płynnie nawet na łączu z uploadem 1 Mb/s . Posiadanie konta daje miedzy innymi możliwość zdalnego zarządzania komputerem poprzez konsolę dostępną na stronie internetowej projektu. Nie ma konieczności instalacji programu klienckiego na komputerze w pracy lub kawiarence internetowej. Gdy chcemy mieć dostęp do kilku komputerów wystarczy podłączyć je do naszego konta i znika problem wpisywania dodatkowego identyfikatora i hasła.

Jeśli chcemy nawiązać połączenie ze zdalnym hostem producent zaleca ze względów bezpieczeństwa skorzystanie z programu klienckiego z poziomy komputera. W tym celu udostępnił w instalatorze opcję Tylko uruchom, dzięki której możemy korzystać z programu bez konieczności instalacji na dysku twardym.

teamviewer-just-remote-control

Interfejs użytkownika programu jest prosty i intuicyjny. Gdy potrzebujemy np. pomocy zdalnej wystarczy podać znajomemu nasze ID oraz hasło, a jeśli zalogujemy się na nasze konto w zakładce Komputery i kontakty otrzymujemy szybki dostęp do podłączonych urządzeń.

teamviewer-user-interface

Z TeamViewer przesyłanie plików do innego komputera nie stanowi żadnego problemu. Proces i okno transferu działa podobnie do sposobu w jaki pracują aplikacje klienckie protokołu FTP. Wystarczy zaznaczyć foldery lub pliki i kliknąć Wyślij bądź Odbierz w zależności czy chcemy nadać lub odebrać dane.

teamviewer-file-transfer

To tylko kilka bardziej przydatnych funkcji jakie oferuje TeamViewer w bezpłatnej wersji.

Jeśli zdecydujemy się zakup licencji otrzymujemy sporo dodatkowych możliwości – nieograniczoną liczbę stanowisk roboczych, priorytetową pomoc techniczną, Wake-on-Lan (wzbudzanie komputera ze stanu uśpienia), zdalne drukowanie, obsługę bezpiecznego połączenia VPN, raporty połączeń i wiele innych.

Koszt licencji w abonamencie miesięcznym to 109 zł w opcji Business, 219 zł Premium i 449 zł Corporate.

TeamViewer można polecić każdemu z czystym sumieniem. Nie dla reklamy czy promowaniu usług danej firmy, ale dlatego gdyż jest to po prostu dobry program.

One Response to Zdalne zarządzanie komputerem, konfiguracja w przysłowiowe 5 min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.